Ansökan om plats


Här kan ni ansöka om en plats på Iors förskola. Eftersom Ior har ett eget kösystem, separat från kommunens måste du själv göra en ansökan via formuläret som du hittar här. Det går inte att ansöka om en plats till Ior via den kommunala kön.

Vid antagning av barn görs vårat urval enligt föjlande:

  1. Syskonförtur – Syskon till barn som redan har plats på Iors förskola. Med syskon menas här samtliga barn folkbokförda i samma hushåll oavsett vårdnadshavare
  2. Geografisk närhet – Barn folkbokförda på en adress med kortast geografiska avstånd till förskolan
  3. Ansökningsdatum

Störst chans att få en plats är i augusti men viss antagning sker också i januari samt om tomma platser dyker upp under terminerna. Placeringar till terminsstart påbörjas 4 månader före erbjudet  startdatum. Vid eventuella tomma platser i övrigt sker placeringar löpande.

För att vara garanterad en plats vid en annan förskola inom fyra månader, om du inte skulle få plats hos oss inom den tiden, måste du även söka andra alternativ via ebarnungdom.

Antal barn i kö 240425 = 63 st

Nästa intag är i januari-25, antal lediga platser 3